Jak si vypěstovat jmelí na příští Vánoce?

Jak si vypěstovat jmelí na příští Vánoce?

České vánoční svátky už nejsou svátky, kterými bývaly dříve. Velký vliv na aktuální Vánoce mají Spojené státy, odkud si přebíráme celou řadu zvyků. Ponožky, respektive punčochy na krbu jsou americký zvyk, který se dostává i do českých domácností. Kromě toho se do českých domácností dostává i zvyk líbání se pod jmelím, který je zejména u mužů velice oblíbený. Jmelí je v současné době opravdu nedílnou součástí i českých Vánoc, ovšem mnozí lidé si jmelí kupují v květinářstvích. Pravdou je, že je možné si právě tuto vánoční rostlinku vypěstovat i na zahradě. Ale jak? 

Pokud chcete během vánočních svátků krapet ušetřit, nemusíte utrácet za jmelí, které se většinou visí nad vstupní dveře, aby se lidé políbili hned při setkání. Můžete si ho už nyní zasadit na zahradu a vypěstovat si ho. A aby se vám to podařilo, prozradíme vám, jak na to.  

Stačí jen pár bobulí 

Pakliže stále kroutíte hlavou nad zjištěním, že je možné si jmelí vypěstovat, nyní vám prozradíme, jak na to. Postačí vám k tomu totiž jenom bobule, které by měly být ideálně vyzrálé. Kromě toho budete potřebovat ideálně ovocný strom, který vám stojí a roste na zahradě.  

Abyste si jmelí vypěstovali, je nutné odstranit z vyzrálých bobulí semena, která vysázíte na listnatý strom. Je však třeba, abyste měli semínka jmelí bílého listnáčového, jiné druhy se totiž neujmou na stromech.  

Jmelí a zdravotní účinky 

Pěstování jmelí tak není nic těžkého, právě naopak. Jedná se o velice snadnou záležitost, která dokonce přinese i něco prospěšného pro zdraví. Málokdo totiž ví, že jmelí je léčivé, že má blahodárný vliv na zdraví, respektive na lidské tělo. Například odvar z listů jmelí pomáhá při srdečních potížích nebo také působí proti křečím.  

Kromě toho má jmelí močopudné účinky. Je však třeba dát pozor na to, abyste nedělali odvar z bobulí, ale opravdu jen z listů, případně z koncových částí větviček. Bobule jsou u jmelí jedovaté, bohužel. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *