Jak vybrat ledničku?

Jak vybrat ledničku?

Co je nedílnou součástí naší kuchyně? Kromě sporáku a mikrovlnné trouby je to také lednička, která patří k nepostradatelným společníkům. Jedná se o jeden ze spotřebičů, který bohužel bereme jako samozřejmost, přesto bychom bez něj prakticky nemohli fungovat. Ve chvíli, kdy vypoví svou službu (což se klidně může stát i zítra, ledničky opravdu nemají nekonečnou životnost) tak začínáme panikařit a nejsme si úplně jistí tím, jakou si vybrat. Připravili jsme pro vás drobného průvodce, který vás koupí ledničky provede od samotných základů.  

Koupě ledničky totiž není (stejně jako koupě vysavače nebo pračky) spontánní záležitost, jak si mnozí myslí. Musí nejen splňovat naše požadavky, ale také musí mít jisté vlastnosti, funkce, také přijatelný energetický štítek, aby příliš nezvyšovala energetickou náročnost rodinného domu a my tak nemuseli čelit větším účtům za elektřinu.  

Obchody s elektronikou nám však nabízí celou spoustu zajímavých řešení, které se liší nejen velikostí, ale také svým zpracováním, stylem, a nakonec i svou cenou. I když kdekdo touží po pravé americké klasice, cena těchto ledniček není zrovna přijatelná, proto od nich většinou dáváme ruce pryč.  

Promyslete si správnou velikost 

Tím nejčastějším problémem u ledniček bývá to, že se do ní nevejde vše, co potřebujete. Mnohdy kvůli nedostatečnému objemu kupujete ledničku dříve, než vypoví svou službu. Proto se na tento základní parametr dívejte při výběru nového spotřebiče a neodkládejte ho na druhou kolej, ať v daném obchodě nejste zanedlouho znovu.  

Obecně platí, že člověk potřebuje zhruba sedmdesát až devadesát litrů (děti pak o něco méně). Pokud potřebujete i mrazák, pak si k objemu připočítejte dalších dvacet či třicet litrů, jež budete vyžadovat. Najednou vám z nabízeného množství opadají malé alternativy, které nestojí zkrátka za to.  

Rozměry hrají svou roli 

Při výběru nové ledničky budou rozhodující rozměry daného spotřebiče. Ty je třeba zjistit už před příchodem do obchodu nebo před hledáním toho pravého společníka na internetu. Ne každý má ve své kuchyni dostatek prostoru a dostatek místa. Někdo je potřebuje zaplnit volnou skulinku, jiný má kuchyni na míru a na ledničku má jen omezený prostor. Proto si vaše možnosti změřte a až s rozměry napsanými na papírku se vydejte nakupovat.  

Je důležité brát v potaz hlavně prostor pro otvírání dveří. Nechcete, abyste neustále do něčeho naráželi a tím pořádně ošoupali dveře.  

Sledujte její hlučnost 

Už při pohledu na širokou nabídku ledniček vidíte, že každá má trochu jiné označení, respektive na štítku nalepeném na lednici je řada měnících se parametrů. Kromě toho, že se mění energetická třída (ne každá je ekonomická čili ne každá má označení A+ a lepší), mění se také hodnota dB čili decibelů. Ta udává, jak moc je lednička hlučná.  

Pokud máte poblíž kuchyně obývací pokoj, ve kterém často přespávají hosté, měli byste svou pozornost upnout na méně hlučné alternativy. Pokud se hlučnost pohybuje pod hodnotou 40, je to dobrá volba. Ideální by bylo, kdyby se hodnota rovnala 35 decibelům. V takovém případě byste si domů přinesli opravdu tichého společníka, kterého budete doslova milovat.  

Pro jaký typ lednice se rozhodnete? 

Zmíněné faktory hrají velkou roli. Nakonec se však budete muset zamyslet i nad tím, jaký typ lednice je pro vás ten ideální a jaký vlastně preferujete. V současné době existuje rovnou několik typů, mezi nimiž najdeme: 

  • Vestavěné lednice 
  • Volně stojící lednice 
  • Cestovní lednice 
  • Klasické lednice 
  • Chladničky s výparníkem 
  • Dvoudveřové lednice 
  • Chladničky se spodní mrazničkou 
  • Chladničky s horní mrazničkou  
  • Americké lednice 

Jak již bylo zmíněno, k těm nejvíce žádaným patří americké, ale jelikož svou cenou (a často také rozměry) nespadají do představ zájemců, svolí se zpravidla ke klasickým volně stojícím lednicím. V případě kuchyně na míru se volí vestavěné lednice, jež nejdou na první pohled vůbec vidět. 

DÁLE BY VÁS MOHLO ZAJÍMAT 

Jak vybrat pračku?  

Jak vybrat vysavač? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *