Dřevěná nebo plastová okna

Jaká okna jsou lepší? Dřevěná nebo plastová?

Okna jsou nedílnou součástí našeho domu. Bohužel to není něco, co by se neopotřebovalo. Okna dnes a denně čelí mnoha nástrahám, například v létě na ně svítí sluníčko, v zimě bohužel čelí mrazům. Okna se jednou za čas musí vyměnit, ovšem je to investice, která se vyplatí. Otázkou však je, jaká okna jsou lepší. Máme spíše vsadit na stará dobrá dřevěná okna nebo máme dát přednost inovaci v podobě plastových oken?

Na internetu najdete mnoho srovnání, ale většinou se jedná o srovnání konkrétních značek, nikoliv o srovnání dřevěných a plastových oken. Pojďme si tedy říct, jestli jsou dřevěná nebo plastová lepší.

Než začneme srovnávat, je třeba vědět, že každé okno je jiné, že každé jinak vypadá a že každé jinak dlouho vydrží.

Jsou lepší dřevěná okna?

Dřevěná okna jsou výhodnější proto, že déle vydrží. Zatímco plastová okna vydrží několik desítek let, dřevěná vydrží i několik stovek let. V tom je základní rozdíl a hlavní výhoda dřevěných oken. Co se však týče péče, plastová okna jsou menší starostí. Dřevěná okna musíte povrchově upravovat, například dvakrát do roka potřebujete okna lazurovat. Čím? Doporučeným balzámem, který je určeny k lazuře oken.

Kromě lazurování je třeba potřít okna renovačním nátěrem. To se provádí jednou za pět až osm let.

Jsou lepší plastová okna?

I když plastová okna nevydrží tak dlouho jako dřevěná, jsou lepší v tom, že jsou nenáročná. Vypadají stále dobře, aniž byste je potírali jakýmkoliv nátěrem či lazurou. Pozor si však dejte na mechanické poničení, protože to je často nevratné. Nejčastěji jsou plastová okna pokreslena fixami nebo jsou poleptány.

U plastových oken hraje velkou roli výrobce oken. Pokud se totiž něco s okny stane, vždy se nejdříve obraťte na výrobce, který problém může vyřešit. Často se na plastová okna vztahuje nějaká záruka, proto se vždy zajímejte o to, kdo a kde okna vyrábí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *