Co jsou to blackoutové zatemňovací závěsy?

Co jsou to blackoutové zatemňovací závěsy?

Záclony a závěsy už dávno neslouží jen jako ochrana před zvědavými zraky zvenčí a venkovním osvětlením. Postupem času se z nich stal módní interiérový doplněk, který místnost ozvláštní. A i když se v poslední době často objevoval trend holých oken, přes která plyne mnohem více světla, éra závěsů ještě rozhodně neřekla poslední slovo. 

Zažijte doma blackout 

Z nepřeberného množství barev, vzorů a materiálů může být na první pohled těžké si vybrat. Velmi populární jsou především záclony se speciální povrchovou úpravou, která funguje jako tepelná izolace. V zimě udržují v místnosti příjemnou teplotu, v létě brání pronikání slunečních paprsků a odráží teplo ven. Takovým závěsům se říká zatemňovací nebo také blackout. Jejich další nespornou výhodou je, že při zatažení vůbec nepropouští světlo a najdou tedy uplatnění i v ložnici. 

Blackoutové závěsy vypadají dobře jen z jedné strany, z rubové strany mají nepropustný gumový zátěr. Jsou také poměrně tuhé a nesplývají tak dobře jako klasické závěsy. Musíte počítat s větším přesahem látky přes okno, aby světlo nemohlo nikudy proniknout. Pak dokáží místnost zatemnit na 100 %. 

Dimout vypadá lépe, ale propustí více světla 

Některé blackout závěsy jsou ve skutečnosti vyrobené z tzv. dimout látky, která sice místnost zastíní více než klasická látka, ale nikoliv stoprocentně. Dimout závěsy mají výhodu v tom, že rub i líc vypadá stejně dobře, jsou totiž tvořené třemi vrstvami. Jsou měkké, splývavé a na výběr máte víc barevných variant. Světlejší látky ale budou propouštět světlo ještě víc. 

Jak blackoutové, tak dimoutové závěsy mají vyšší hmotnost, takže garnýž zatíží víc než běžné látky. Oba druhy lze také použít jako podšívku pod jiné závěsy, které jste si vybrali. Pokud máte možnost, před nákupem se podívejte skrz látku proti světlu, budete pak mít lepší představu o tom, zda v ruce držíte blackout či dimout závěs. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *