Jak přežít parné léto i bez klimatizace?

Jak přežít parné léto i bez klimatizace?

Vysoké teploty mohou být velmi úmorné. Obzvláště, pokud se před nimi neschováte ani za zdmi vlastního domova. Obzvláště byty orientované na jih mívají problém s přehříváním. Teplý a suchý vzduch pak způsobuje potíže s usínáním a zhoršuje kvalitu spánku, ale ani během dne nás nenechá pořádně si odpočinout. Co dělat, pokud doma nemáte klimatizaci? 

Tma a chlad jdou ruku v ruce 

Zatáhněte rolety, záclony i závěsy. Čím více clon před sluncem využijete, tím bude místnost temnější, ale také chladnější. Musíte to ale udělat ještě předtím, než okny začne dovnitř přímo svítit slunce. Nezapomeňte na to, že během dne se jeho poloha na obloze mění, takže pokud chcete mít jistotu, že teplota doma zůstane o pár stupňů nižší než venkovní, zatemněte raději všechna okna. 

Ovládněte recepty studené kuchyně 

Vařte s rozumem a vždy na víc dní. Studená kuchyně po celé léto není úplně proveditelná, ale odpusťte si alespoň zdlouhavé vaření omáček, vývarů nebo gulášů. V horkém počasí jsou stejně chutnější lehká jídla. Stejně tak se nedoporučuje dlouhé pečení a i zavařování sezónního ovoce raději nechte na dny, kdy teplota trochu klesne. 

Elektroniku nechte odpočinout 

Všimli jste si někdy, jak se stolní počítač nebo notebook při provozu zahřívají? To samé umí i televize a mobilní telefon. Ačkoliv může být nemožné se po celé léto vyhnout používání elektroniky, zkuste ho omezit alespoň v největších vedrech. Jakékoliv elektronické přístroje, byť v pohotovostním režimu, vyprodukovávají velké množství tepla, které následně uniká do vzduchu. 

Voda, led a průvan 

Pokud už se teplo do vašeho domova dostalo, pokuste se ho snížit nebo dostat ven. Bez klimatizace vám pomohou kostky ledu ve sklenicích a miskách, které rozmístíte po celém bytě. Závěsy namočte studenou vodou, aby se z nich voda mohla odpařovat do místnosti. Přes den okna vůbec neotvírejte, v noci a především za úsvitu je ale nechte dokořán. Pokud se vám podaří v bytě vytvořit průvan, tím lépe. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *