Jak vybrat koberec?

Jak vybrat koberec?

Jak zútulnit interiér? Jednoduše! Například tím, že si do svého domova pořídíte koberce. Tento typ bytového doplňku (dalo by se říct) dokonale zpříjemní příbytek a dodá vám hřejivý pocit (zejména v okamžiku, kdy si na koberec při ranním vstávání z postele stoupnete). Nabízí se však otázka, jak vybrat koberec do interiéru? Nabídka je přece jen široká a vybrat si toho pravého nemusí být vůbec snadné.  

Pokud se rozhodnete pro oživení své domácnosti kobercem, neupínejte se pouze na jeho design a barvu. Vzorky, barevné odstíny jsou vedlejší, i když samozřejmě hrají jistou roli. Daleko důležitější je dívat na materiál, rozměry a případně délku chloupků, což určí, jestli koberec bude nebo nebude náročný na údržbu.  

Vybíráme koberec podle materiálu 

Až budete procházet nabídku obchodů, zjistíte, že existuje opravdu celá spousta koberců. Na první pohled byste řekli, že existuje minimálně sto druhů, a to jste ještě ubrali. Ve skutečnosti se však koberce rozdělují pouze na dvě kategorie, a to na syntetické koberce a na koberce z přírodních vláken.  

Syntetické koberce 

Oba dva druhy tohoto bytového společníka mají své výhody a nevýhody. Co se týče syntetických koberců, jejich hlavními přednostmi je, že se pyšní nízkými výrobními náklady, což znamená, že je koupíte za opravdu příznivou cenu. Další položkou na seznamu benefitů je i to, že udržuje dlouho syté a výrazné odstíny. Nemusíte se obávat toho, že by zanedlouho jejich původní barva nenávratně vybledla.  

Co ocení především alergici, tak fakt, že syntetické koberce skvěle odolávají roztočům, na druhou stranu se příliš nechlubí nízkou životností nebo tím, že se poškodí v místech, kde na ně usedá nábytek.  

Koberce z přírodních materiálů 

Jelikož se v posledních letech tolik dbá na ekologii a to, abychom žili v kompetenci s přírodou, pozornost se začíná upínat na koberce z přírodních materiálů. I tento typ se vyznačuje opravdu skvělými vlastnostmi, k nim patří například skvělé izolační vlastnosti, vysoká odolnost proti znečištění či příjemnost na dotek.  

A jelikož má každá mince svůj rub a líc, i koberce z přírodních materiálů mají své nevýhody. Předně je nutné zmínit vyšší cenu, za kterou je koupíte v porovnání se syntetickou alternativou. A bohužel se také stává, že koberce vylínají.  

Existují také kombinované koberce 

Aby byl náš seznam opravdu úplný, musíme zmínit ještě jeden typ tohoto bytového doplňku, o kterém se příliš nemluví. Tím jsou kombinované koberce, které jsou logicky kombinací těch z přírodních materiálů a těch syntetických. Je pro ně typické to, že obsahují různé poměry obou typů materiálů a tím vytěžují z obou dvou alternativ pouze to nejlepší. Nevýhody nechávají stranou (tedy kromě ceny, která sice není nejvyšší, ale ani nejnižší). 

Syntetické koberce se dělí podle vláken 

Pokud bychom se měli ještě na malý okamžik vrátit k syntetickým kobercům, zmíníme to, že se dělí dle vláken. Těch je několik druhů, a sice: 

  • Polyamidová vlákna 
  • Polyesterová vlákna 
  • Polypropylenová vlákna 
  • Polyakrylová vlákna  

Polyamidová vlákna se velice snadno obarvují, proto jsou při výrobě tak oblíbená. Koberce z polyesterových vláken se hodí spíše do domácností, nikoliv do namáhaných prostor. Polypropylenová jsou nejlevnější a koberce z polyakrylových vláken se zase hodí do ložnic, jelikož jsou nejen velice příjemné, ale také krásně hřejí.  

I přírodní koberce lze rozdělit podle vláken 

I při výrobě druhé alternativy koberců se využívá hned několik typů vláken. Jsou dohromady čtyři, a to: 

  • Přírodní hedvábí 
  • Bavlna 
  • Vlna 
  • Mořská tráva a sisal 

Přírodní hedvábí znáte hlavně díky tomu, že se krásně leskne. To jiné materiály, respektive jiná vlákna nedělají. Bavlna je zase vysoce odolná a má dlouhou životnost. Co se týče vlny, ta dokonale pohlcuje prach a tlumí. A mořská tráva a sisal? To je kombinace odolnosti a dlouhé životnosti.  

DÁLE BY VÁS MOHLO ZAJÍMAT 

Jak vybrat vysavač? 

Jak vybrat sedací vak? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *