Jak vybrat pračku?

Jak vybrat pračku?

Každá domácnost v sobě ukrývá řadu pomocníků. Mezi ně patří například pračka, díky níž můžeme oblečení i spodní prádlo opakovaně nosit. Jenom je důležité, aby byla kvalitní a plně funkční a aby bylo na ni spolehnutí. Nechceme přece jednotlivé kousky oblečení prát v rukách, jako tomu bylo před několika desítkami let.

Jenže trh je dnes doslova napraný různými druhy praček. Pojďme si prozradit, jak vybrat tu pravou, kterou si následně přeneseme přes práh jako svou nevěstu.  

Pračky a jejich typy 

Při výběru pračky hraje roli několik rozhodujících faktorů. Předně typ pračky. Setkat se můžete rovnou s několika, každý má svá pro i proti.  

Pračky s předním plněním 

Tou nejčastější alternativou, která se pořizuje do domácností je pračka s předním plněním. Jedná se o jednu z nejpohodlnějších verzí, jež by měla mít velký objem. Nechcete přece prát desetkrát a nemít stále hotovo, nebo ano?  

Pokud se rozhodnete pro pračky s předním plněním, nabízí se vám najednou prostor na pračce. Ten můžete využít různě. Můžete si na ni instalovat pracovní desku nebo si na ni můžete postavit sušičku, do které prádlo velmi rychle přesunete, až pračka dokoná svou službu.  

Pračky s předním plněním se dnes pyšní i řadou funkcí (samozřejmě čím více funkcí, tím se cena spotřebiče šplhá nahoru). Oceníte tichý chod, krátký program i šetrné praní, což je program určený například pro praní dek a plédů či bavlněných či vlněných produktů.  

Pračky s horním plněním 

Na trhu se stále ještě můžete setkat i s verzemi, které mají horní plnění. S tímto typem praček jsme se mohli setkávat hlavně u babiček, když jsme u nich v dětství trávili prázdniny. Poté se dostaly do ústraní, ale někteří na ně stále nedají dopustit. Důvodem toho je jejich hlavní benefit, a to je ten, že šetří záda.  

Dodnes se tyto pračky s horním plněním nachází hlavně v seniorských domácnostech, kterým tato alternativa vyhovuje. Jelikož se tato verze dá sehnat v menších provedeních, hodí se také do menších prostor nebo je lze esteticky obestavět, pokud chcete mít pračku co nejméně viditelnou.  

Kombinované pračky se sušičkou 

V posledních letech se z třetí verze pračky, která je na trhu k dostání, stal doslova hit. Mluvíme o kombinovaných pračkách se zabudovanými sušičkami. I když se k nim lidé často upínají, nelze říct, že se jedná o to nejlepší řešení. Kombinace pračky a sušičky totiž zrovna nefunguje. Je daleko lepší koupit si pračku a sušičku zvlášť.  

I když si možná říkáte, že tato alternativa minimálně ušetří místo, pračka většinou není schopná usušit tolik prádla, kolik je naopak pračka schopná vyprat. A to je ten hlavní kámen úrazu.  

Jaké faktory mají na výběr pračky vliv? 

Když už jste seznámeni s typy praček, možná už máte svého favorita. Ještě se přímo neukvapujte ke koupi, zvažte několik faktorů, jež mají na výběr pračky opravdu velký vliv. Mezi ně patří především: 

Kapacita bubnu 

To, kolik se do pračky vejde prádla je opravdu klíčové. Nechcete přece prát své prádlo na desetkrát, nebo ano? Kapacita bubnu se odvíjí od toho, kolik členů domácnost ukrývá. Pokud jste doma sami, bohatě vám stačí pračka o kapacitě pěti kilogramů. Dvoučlenná rodina ocení kapacitu bubnu rovnající se šesti až sedmi kilogramům a větší rodiny sáhnou po pračce o kapacitě bubnu rovnající se osmi kilogramům.  

Energetická třída 

Jelikož nikdo nechce platit za praní majlant, důležitou roli hraje při výběru pračky i její energetická třída. Pokud jste v minulosti kupovali domácí spotřebič, pravděpodobně víte, že tou nejekonomičtější je ta s označením A+++. Obecně však platí, že pokud bude mít spotřebič označení minimálně A, jedná se o dobrou volbu.  

Na základě energetického štítku si hravě spočítáte, na kolik vás praní vyjde. Je dobré se o této částce informovat předem, ať nejste později překvapení.  

DÁLE BY VÁS MOHLO ZAJÍMAT 

Jaké jsou výhody a nevýhody sušičky na prádlo? 

Jak vybrat sušičku na ovoce? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *