Realitní trh zažívá ochlazení

Realitní trh zažívá ochlazení 

Koupě nemovitosti se pořád řadí mezi lukrativní investice, ale na druhou stranu musíme pamatovat na jedno – dnes to není záležitost, která by byla atraktivní nebo aktuální. Česká republika prochází ekonomickou krizí a hrozí recese a velké ekonomické ochlazení. Firmy budou zavírat, lidé budou propouštěni, inflace zatím dál roste a hypotéky se zpřísňují, i přes to všechno. Jinými slovy musíme konstatovat, že realitní trh zažívá jedno velké ochlazení a je pouze otázkou, co to bude mít za následky. Několik scénářů však již je na stole.  

Jedno bezprecedentní období za druhým 

Trh s nemovitostmi zažívá v poslední době jedno bezprecedentní období za druhým. Začalo to koronavirovou pandemií a pokračuje to současnou ekonomickou krizí, za kterou si paradoxně Česko nemůže ani tak samo. Je to spíše ovlivněno okolními faktory. V každém případě v hlavě mnoha lidí vyvstávají nejrůznější scénáře toho, jak to zejména na realitním poli bude vypadat.  

Řadu lidí by jistě potěšilo, že nemovitosti vlivem nižšího zájmu o rodinné domy, pozemky nebo bytové jednotky budou klesat také ceny nemovitostí. Tedy bylo by to tak za předpokladu, že bychom si mohli vzít hypotéku, která by nebyla opředená vysokými pravidly. Jenže banky hypotéky zpřísňují, čímž se do hry dostává nemožnost pořízení vlastního příbytku a tedy tím pádem i nadále upadá zájem o nemovitosti.

Výrazný útlum bude pokračovat 

Podle všeho bude aktuální útlum na poli s nemovitostmi i nadále pokračovat. Ekonomické ochlazení je něco, co nás podle všeho čeká příští rok a s čím bychom měli počítat. Je však pouze otázkou, jestli se i vlivem snižujících se cen nemovitostí budou minimálně snižovat úroky u hypoték, ale spíše tomu tak nebude.  

Již nyní se trh s nemovitostmi meziročně propadl takřka o polovinu, podobný trend se vidí v mnoha dalších odvětvích, nejen zde. Co je tedy jako jediné zřejmé je, že ochlazení nebude zažívat pouze trh s nemovitostmi. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *