Pěstujete brambořík? Tipy, aby vám vydržel do další zimy

Pěstujete brambořík? Tipy, aby vám vydržel do další zimy 

Bramboříky jsou velmi oblíbené rostliny, které se někdy pěstují na okenních parapetech, jindy mají své místo v záhonu v okolí rodinného domu. Ať už jste mu našli umístění kdekoliv, nabízí se otázka, jak to udělat, aby s námi vydržel co nejdéle. Stejně jako jiné rostliny, i brambořík velmi trpí na to, jak se k němu staráme, jak ho opečováváme. A právě péče o něj je tím, co nám pomůže ho udržet do další zimy.  

Nemusí to být jen několikatýdenní záležitost 

Když si kupujeme roztomilou květinu jménem brambořík, pro kterou jsou typické květy ve tvaru motýlích křídel, počítáme s tím, že se s ní po několika týdnech zase rozloučíme. Nemusí to však takto dopadnout, radovat se z ní můžete po delší dobu.  

Je však důležité vybrat si ten správný druh už v květinářství. Zajímat by vás měly rostliny s pevnými lístky, které mají vybarvená poupata a jen několik málo květů. Vyhněte se tedy svěšeným listům, ale také kontrolujte substrát, který by v žádném případě neměl být vyschlý.  

Teplota rozhodne 

To, jestli s vámi pokojová rostlina vydrží dlouho nebo krátce, je ovlivněno mnoha faktory, a to včetně teploty. Bramboříky vyžadují spíše chladnější prostředí, nedávejte ho na místo, kde se teplota pohybuje nad patnácti stupni Celsia. Stejně tak se snažte vyvarovat velkým teplotním šokům. Tento scénář přichází na scénu například ve chvíli, kdy brambořík z venkovního prostředí přesouváte dovnitř domu.  

Jestliže mu chcete udělat velkou radost, dejte ho k severnímu nebo východnímu oknu. Musí mít dostatek světla, ale také dostatek čerstvého vzduchu. 

Zrádná zálivka 

Na co řada lidí nemyslí je zálivka, která by měla být tak akorát. Neměla by ani přeschnout, ale zároveň by neměla být až příliš hutná. Brambořík se také nerosí, ale udržuje se kolem něj vyšší vzdušná vlhkost. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *