Jak pomoct ježkovi na zahradě přežít zimu?

Jak pomoct ježkovi na zahradě přežít zimu?

Navštívil vaši zahradu neohlášený host, který se projevuje tak, že dupe opravdu slyšitelně? Ježci jsou dnes považováni za toulavé samotáře, kteří si najdou bydlení na nejedné zahradě. Pokud si našli ježci bydlení právě na vaší zahradě, nevyhánějte je, naopak se postarejte o to, aby během zimy přežili. Přece jenom je zima i pro ně velice krutá, málokterý ježek zimu nepřežije nebo málokterého ježka nepřejede auto na silnici. Jelikož počet ježků v přírodě za posledních několik let klesá, poradíme vám, jak se ježka, který zavítal na vaši zahradu, postarat v zimních měsících.  

Ježci jsou hmyzožravci a člověk by si je měl udržovat na své zahradě. Důvodem toho je to, že pojídají nevítané housenky, slimáky nebo dokonce myši a hady, což jsou opravdu nevítané součásti zahrad. Ježek bude “lovit” svou kořist především v noci, jelikož je to typický noční živočich.  

Pokud vám ježek, který je opravdu maximálně užitečný, zavítal i na vaši zahradu, prozradíme vám, jak se o něj starat a jak se postarat o to, aby přečkal krutou zimu.  

Jak pomoct ježkovi přečkat zimu 

Jestliže vám ježek zavítal na zahradu už během podzimu, vaším úkolem ho bylo hlavně pořádně vykrmit, jelikož to ježek na zimu potřebuje. Zejména před udeřením tuhé zimy je třeba ho vykrmit třeba granulemi pro kočky nebo moučnými červy. Ty samozřejmě nemusíte hledat v půdě, stačí, když je koupíte v obchodech.  

Ježek přečká zimu s čistou vodou, pokud k vám zavítali především vysílení jedinci, nebojte se jim uvařit heřmánkový nálev, který je naplní energií. 

Mléko ne 

Mnozí lidé dávají automaticky ježkům mléko, když ježci zavítají na jejich zahradu, ale to je největší chyba, jakou můžeme udělat. Ježek mléko nestráví, protože obsahuje pro ně nestravitelnou laktózu. Navíc mléko může ježkům způsobit i vážné zažívací problémy, které mohou vést až ke smrti ježka. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *