vlastníci bytů

Vlastníci bytů budou mít přednost – před kým?

Aktuálně se v České republice neustále řeší reality. Zvyšují se počty staveb bytů, kupují se nemovitosti mnohem více, než když dříve. Možná za to může hypotéka, která má být už jenom čím dál více nevýhodnější, a tak se tedy lidé přemlouvají a kupují si své vysněné byty, i když nemají tak úplně naspořeno. Radši teď, nebo už vlastně nikdy.

V poslední době se výrazně řeší i to, že jsou hypotéky čím dál nevýhodnější hlavně proto, že banky dostaly nejrůznější doporučení, že by se měly zpřísnit podmínky, protože lidé nechtějí platit. Přece jenom půjček neustále roste, ale že by se lidem chtělo splácet – to už bohužel říct nejde. Není se ani čemu divit, že aktuálně práva vlastníků bytů vůči jiným neplatičům příspěvků na správu domů budou silnější.

Už to prošlo i senátem!

Toto posílení práv vlastníků domů už potvrdil i senát, který schválil novelu zákona. Díky ní by měli vlastníci domů získat větší právo, tedy přednostní právo, které jim bude umožňovat alespoň částečné uhrazení pohledávek po dlužnících při nuceném prodeji jejich bytů. Tato novela se týká konkrétně občanského soudního řádu – jedná se o zákon o veřejných dražbách.

Jak je tomu v současné době?

Do té doby, než začne platit tato novel zákona, pokud tedy projde pod rukama prezidenta České republiky, je to tak, že vlastníci domů jsou nuceni bohužel ručit za ty, kteří neplatí příspěvky na správu domu. Bohužel v České republice takových neplatičů neustále přibývá. Není se čemu divit, že se vlastníci domu doslova vzbouřili a chtějí, aby se i v jejich podnikání udělal trochu pořádek. Teď už tedy musí jenom doufat, aby prezident tuto novelu zákona podepsal. Podle aktuálních informací však nebrání nic tomu, aby se tak stalo.

Co se týče příspěvků na správu domu, jedná se například o platby na vodné či stočné, dále taky na teplo či osvětlení chodeb a schodišť, tedy na osvětlení veřejných prostor. Mnohé příspěvky jdou také do fondu oprav, což je samozřejmé – škod ve společných prostorách mnoha domů vzniká mnoho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *