Jak během zimy pečovat o okrasnou a užitkovou zahradu?

Jak během zimy pečovat o okrasnou a užitkovou zahradu?

I když jste si mysleli, že během zimy nebudete mít se zahradou tolik práce, opravdu jste se v tomto případě spletli. I během zimy je třeba se zahradě věnovat, a to jak té okrasné, tak samozřejmě té užitkové. Nechcete přece docílit toho, aby vám veškeré plodiny, které máte uschované, shnily nebo aby zazimované květiny na jaře nerozkvetly. Abyste se přesně tomuto vyvarovali, prozradíme vám, co dělat a jak o okrasnou i užitkovou zahradu pečovat, když venku stále ještě padají teploty pod bod mrazu.  

I když se to tak může jevit, zima opravdu ještě nezavírá před námi svá vrátka. A tak nám nezbývá nic jiného, než se pořádně začít starat o naši zahradu, a to jak o tu okrasnou, tak taky o tu užitkovou. Otázkou je, jak tedy o obě zahrady pečovat, co během zimy ještě udělat.  

Jak pečovat o okrasnou zahradu 

Nejdříve se zaměřme na okrasnou zahradu, jejíž součástí jsou například trvalky, které by se měly pravidelně kontrolovat, jestli je mrazy náhodou nepoškodily. Kromě toho by se měly kontrolovat také skalničky, u nichž nesmí být vytažené krčky. Pokud jsou krčky vytažené, je třeba je přitlačit do půdy. Zkontrolovat je třeba i hlízy jiřinek, jež nesmí nikdy vyschnout, a to opravdu ani v zimě.  

Co se týče nádrže s rybami, i když letos zrovna nemrzne, je důležité kontrolovat, jestli nádrže nezamrzly. Zamrznout opravdu nikdy nesmí.  

Pokud máte na své zahradě jehličnany, nezapomeňte jejich větve svázat k sobě. Předejdete tím jejich zlomení se.  

Jak pečovat o užitkovou zahradu 

Co se týče užitkové zahrady, v tomto případě nezapomeňte na pravidelné kontroly uskladněné zeleniny a ovoce. Pokud byste našli plod, který by byl nakažen hnilobou, okamžitě ho vyhoďte, aby se hniloba dále nešířila. A i když to nevypadá, že by tuhé mrazy měly přijít, stejně se přesvědčte o tom, že je místo skladování opravdu dobře zaopatřené proti chladu.  

Jelikož je jaro doslova za rohem, vyplatí se připravit si osivo, abyste ho měli včas k dispozici. Klidně prozkoumejte i loňské zásoby, často v nich najdete semena vhodná i pro letošní výsadbu. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *