Jak vypěstovat hlívu ústřičnou na slámě

Jak vypěstovat hlívu ústřičnou na slámě

Jelikož se konečně začíná země probouzet, znamená to, že zanedlouho začneme sázet různé plodiny, které nám během nadcházejících měsíců budou krásně růst. Kromě zeleniny se mnozí lidé chystají sázet něco méně obvyklého, například hlívu ústřičnou. Tu je dokonce možné pěstovat několika způsoby. Pojďme se podívat na to, jak hlívu ústřičnou pěstovat třeba na slámě.  

Pokud jste vášniví houbaři nebo jste jen milovníkem hub, určitě budete aspoň uvažovat o tom, že na svou zahradu zasejete i hlívu ústřičnou. Jestliže na houby chodíte, víte, že se na ně chodí hlavně po vydatném dešti. Pokud tedy budete pěstovat houby doma, musíte vytvořit podobné prostředí, jaké mají houby v lese. Jen tak dosáhnete úspěšného pěstování.  

V ideálním případě pěstujte houby v místnosti, kde je zhruba osmnáct stupňů. Nejlepší místností jsou tak sklepy, sklady nebo také balkony, pokud na něj nesvítí sluníčko. Pokud se rozhodnete pěstovat hlívu ústřičnou na slámě, musíte obstarat navíc slámu.  

Jak se pěstuje hlíva ústřičná na slámě? 

Jak již bylo zmíněno, k pěstování hlívy na slámě budete potřebovat libovolnou slámu, taktéž velký průhledný igelitový pytel. Při výběru slámy dbejte na to, aby sláma nikdy nebyla shnilá. To je kámen úrazu, který má dopad na špatnou úrodu.  

Slámu do pytle napěchujte a zalijte ji vařící vodou. Pytel poté zavažte a nechte slámu se pařit. Po vystydnutí nechejte vodu přebytečnou vytéct (neždímejte slámu, sláma si nějakou vodu udrží). Slámu poté naočkujte zrnitou sadbou, pytel následně uložte na teplejší místo.  

Po zhruba měsíci pytel přemístěte na místo chladnější, kde se teplota pohybuje kolem deseti stupňů Celsia a kde není přímé sluníčko. Do dvou dnů se dočkáte hub.  

Zajišťujte dostatečnou vlhkost 

I když si sláma v sobě udržela dostatek vlhkosti, stejně vlhkost zajišťuje občasným rosením. A po sklizni substrát přeneste na místo teplejší, kde bude zase chvilku odpočívat. Slámu takto připravenou je možné využít tak třikrát s odstupem několika týdnů. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *