Cylindrické vložky a podle čeho jsou klasifikovány

Cylindrické vložky a podle čeho jsou klasifikovány

Jak zkompletovat bezpečnostní kování u dveří, aby všechno fungovalo správně jako celek? To je otázka do pranice. Pomoct by mohyl cylindrické vložky. Při modernizaci nebo rekonstrukci domácnosti se na ně většinou nezapomíná, stejně jako na nábytkové úchytky nebo na nábytkové závěsy a panty. I když je člověk potřebuje pořídit, většinou si neví rady s tím, jakou cylindrickou vložku vzít. Přece jen jsou různě klasifikovány. 

Cylindrické vložky jsou klasifikovány do bezpečnostních tříd, pro které je důležité splňovat požadavky norem, jež jsou platné pro všechny státy Evropské unie. Splňovat se musí například požadavky norem ČSN EN 1627 nebo normy ČSN EN 1630. 

Jelikož je skutečně mnoho bezpečnostních tříd, zmiňme si některé z nich. 

RC1

Cylindrické vložky označovány zkratkou RC1 jsou vložky, které jsou bez průlomových zkoušek. Pokud by se tedy chtěl do domácnosti dostat zloděj, bude mu k tomu postačovat jen fyzické násilí nebo případně jednoduché náčiní. Hravě si však otevře dveře kopáním, vytrháváním nebo zvedáním. 

RC2

Pak jsou tu cylindrické vložky označovány zkratkou RC2. Ty jsou odolné minimálně tři minuty. Pokud by se zloděj pokusil o vloupání, bude mu k tomu stačit jednoduché náčiní.

RC3

Setkat se také můžete se zkratkou RC3, která označuje cylindrické vložky odolné minimálně pět minut. Zloděj by v tomto případě musel překonat MZS, a to tak, že použije páčidlo nebo delší šroubovák. 

RC4

Další zkratkou je RC4, tak jsou označovány cylindrické vložky, které jsou odolné minimálně deset minut. Zkušený zloděj by v tomto případě musel vzít na otevření dveří zámečnické kladivo, sekeru nebo dláto či přenosnou akumulátorovou vrtačku. 

RC5 a RC6

A pak se cylindrické vložky mohou klasifikovat do bezpečnostních tříd RC5 a RC6. Aby se zloděj dostal do dobu se dvěřmi s těmito cylindrickými vložkami, musí použít jednoruční elektrické nářadí, jako je třeba úhlová bruska. Tyto cylindrické vložky jsou totiž odolné stejně jako trezorová technika. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *