Jak se starat o dřevěnou podlahu

Jak se starat o dřevěnou podlahu

Dřevěná podlaha dokáže vydržet několik desetiletí beze změny. Aby tomu tak ale bylo, je potřeba se o ni pečlivě starat. Jak to udělat, aby i vaše podlaha vydržela dlouhé dekády? 

Ochranné prostředky prodlouží životnost podlahy

Než se podíváme na každodenní péči, je potřeba si uvést, že velkou roli při prodloužení životnosti podlahy hraje ochrana dřevěné podlahy. Takto vytvořené prostředky jsou přímo určeny k pravidelnému ošetření dřeva, které nejen vyživí, ale také mu dodají potřebný lesk a ochranu proti mechanickému i chemickému poškození. Ochrana podlah je proto proces, na který byste se měli pravidelně zaměřit. 

Stačí jemné stírání jako každodenní údržba

Ochrana podlahy je aplikována. Nyní je prostor připraven ke každodennímu užívání. Zejména prostory, které jsou velmi frekventované, je potřeba udržovat denně. Přirozeně antialergenní a antistatické vlastnosti dřeva nejlépe vyniknou, když se každý den postaráte o to, aby byla podlaha jemně setřena. V žádném případě ale nepoužívejte mokré hadry. Stačí, když bude hadřík jemně navlhčen, aby se během stírání nevířil prach usazený na podlaze. Stačí jen setřít, a je to. 

Olej a vosk?

Pokud je ve vašem prostoru extrémní vlhko, tedy podmínky, kdy denní vlhkost překračuje 60 procent, je potřeba dřevo ošetřit speciálními čistícími prostředky, nebo alespoň olejem a voskem. Někdy se používá i vodou ředitelný lak, který ještě více umocní ochranu dřeva. Vodou ředitelný lak je navíc prodyšný, takže pod ním může dřevo volně dýchat a zároveň je vytvořena potřebná ochrana. Syntetické laky nejsou pro dřevěné podlahy vhodné, mohly by se vlivem neustálého rozpínání a smršťování materiálu začít rychle slupovat. 

Běžná dřevěná podlaha by neměla být použita v místnostech, kde je větší riziko většího množství vody na podlaze. Pro prostory koupelen se proto hodí jiné podlahové krytiny. Ve zbytku domácnosti se bude dřevo skvěle vyjímat. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *