Jonátka africká jako hojně pěstovaná pokojová rostlina. Znáte ji?

Jonátka africká jako hojně pěstovaná pokojová rostlina. Znáte ji?

Když se řekne “jonátka africká”, možná nikoho nenapadne, že se jedná o starou dobrou fialku, která má však trochu jiný tvar než klasické, které známe. Jonátka africká neboli také fialka africká je trsovitě rostoucí pokojová rostlina, která pochází z východní Afriky. Dokáže kvést opravdu v různých podmínkách po celý rok, možná proto ji lidé tak vášnivě pěstují. Většina lidí má však jonátku africkou za klasickou fialku, a tak ji pěstují stejně. Jenže drobné rozdíly mezi pěstováním těchto dvou květin opravdu jsou.  

Pokud chcete nějakou květinou zaplnit své okenní parapety, neváhejte dlouho a investujte právě do jonátky africké, která je opravdu velmi, velmi krásná a nenáročná. Lidé ji dávají zpravidla na okenní parapet, a to je dobré stanoviště -miluje totiž plné sluníčko, spokojí se však i s polostínem, proto se nebojte zatáhnout žaluzie. Voda se zásadně lije do mističky pod květináčem, zalévá se zpravidla jednou týdně – dejte si pozor na přelití nebo naopak vyschnutí.  

Jonátku africkou najdete na světě v mnoha podobách. Pěstují se tisíce jejich druhů, co jednotlivé druhy spojuje, je to, že listy jsou dlouze vejčité, řapíkaté až srdčité, květy mají kostrbaté okraje.  

Každoroční přesazování 

Bohužel minimální množství českých pěstitelů fialek (a také jonátek) své květiny přesazují rok co rok. Jenže jonátka to opravdu potřebuje. Přesazovat by se tato rostlina měla každý rok, a to na jaře nebo v létě. Přesadit by se měla také v době, kdy odkvete (platí u nově koupených rostlin).  

Jakou barvu jonátky si koupíte vy? 

Jak již bylo zmíněno, na světě existuje tisíce druhů této rostliny. Můžete si tak vybírat z mnoha zajímavých barev. Zvolíte si bílou rostlinu nebo krémovou či růžovou? Nebo upřednostníte červenou barvu květu či žlutou až zlatou?  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *