Na jaře přesazujeme pokojové rostliny. Jak poznat, že si rostlina přeje větší květináč?

Na jaře přesazujeme pokojové rostliny. Jak poznat, že si rostlina přeje větší květináč?

Jarní období je ideální pro přesazování pokojových rostlin. Někdy si rostliny a květiny přímo samy řeknou o to, že touží po větším prostoru. Jak to poznat?  

Není třeba přesazovat každý rok 

Většinu rostlin, které máme v domácnosti, nemusíme přesazovat každý rok. Pokojové rostliny většinou postačí přesadit jednou za tři roky. Samozřejmě pokud máte mladou rostlinku, která teprve roste do své dospělé velikosti, bude potřeba měnit květináč častěji. Starší kousky již jen udržujeme, přesazujeme jednou za tři roky. Větší rostliny i jednou za pět let.  

Jak se vám rostlina snaží říci, že již potřebuje přesadit 

I když není potřeba přesazovat často, přesto k tomu někdy dojde. Každý rok proto raději kontrolujte, zda k vám rostlina nehovoří a nepřeje si již o něco větší prostor pro své kořeny. Poznáte to zejména podle některých signálů.  

Kořeny vyrůstají ven 

Mnohdy se rostlina snaží získávat živiny a nalézt si prostor pro své kořeny vně květináče, když je jí již malý. Prorůstají kořeny otvorem ve spodní části květináče? Bude potřeba jej vyměnit za větší.  

Přichystejte si padák! 

Někdy se rostlina jako by snaží vystoupit z autobusu, který jede příliš rychle. Rostlina z květináče doslova vyrůstá a přepadává. Místo padáku si nachystejte větší květináč.  

Mech i bílý povlak 

Rostlina se rozhodně nemá dobře, pokud je na povrchu hlíny bílý povlak, nebo zde dokonce bují větší množství plísně. Ani mechové výrůstky nejsou vaší pokojové ozdobě příjemné. Je na čase vyměnit zázemí a rostlinu přesadit.  

Konec květu, amen 

Rostlina vám nekvete, jak jste zvyklí? Možná ji málo hnojíte a potřebuje nutně přesadit. Možná jste si také všimli, že se rostlina již nezvětšuje. Přestala růst. Je na čase jí pořídit nový pokojíček a dát ji do většího květináče.  

Ani v případě, kdy jsou vidět na květináči bílé usazeniny z vápníku, se rostlina nemá zrovna blaze. Hurá do nového! 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *