Jak vybrat lustr do obývacího pokoje a kuchyně?

Jak vybrat lustr do obývacího pokoje a kuchyně?

Osvětlení je položka na seznamu, která se většinou nechává až nakonec. A to je velká škoda, protože právě takový lustr dotváří celkový vzhled interiéru, a to nezávisle na tom, jestli se nachází v obývacím pokoji nebo v kuchyni. Zkrátka a dobře je to poněkud výrazný prvek, hlavní zdroj světla a jeho vybírání, instalování, respektive montování by rozhodně nemělo být až tím posledním, co při zařizování příbytku uděláte. 

Na velikosti lustru záleží 

Ať už vybíráte lustr do obývacího pokoje nebo kuchyně, především vás musí zajímat jeho velikost. Neměl by být ani příliš velký, na druhou stranu ani příliš malý. V ideálním případě si spočítejte výšku a šířku místnosti v metrech. Průměr lustru by obvykle by měl představovat zhruba osmdesát procent této hodnoty, který vynásobíte číslem 100. 

Kam lustr umístit? 

Už při samotném výběru musíte mít jasno v tom, kam lustr vlastně umístíte. Zatímco v jídelně to bývá většinou nad jídelní stůl, obývacím pokoji zase nad konferenční stolíky, u kterých se setkávají hosté i rodina. Dříve se říkalo, že by měl být přímo ve středu místnosti, ale to dnes už neplatí. Pravidlo není univerzální, a tak se jím při zařizování místnosti nemusíte nutně řídit. 

Jak hovoří zbytek místnosti? 

Na co byste se měli zaměřit, je styl ve vaší místnosti. Lustr by neměl být tím, co by ze stylu nějak vyčnívalo či co by naopak bylo úplně mimo mísu. Snažte se hledat takový, který ke zbytku interiéru krásně zapadne. V interiéru by měla vládnout harmonie. 

Pokud je vaše domácnost zařízená do industriálního stylu, pak v takovém stylu vybírejte i lustr. Jestliže sázíte spíše na minimalismus, nehledejte nic extrémně výrazného s kýčovitými aplikacemi. 

Až bude lustr doma 

Že vám lustr už dorazil? Pak je načase ho pověsit. Jenže jak vysoko? Výška lustru je klíčová a poradí vám pouze jedno, a sice samotná místnost.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *