Ocet v domácnosti. Jak ho využijeme?

Ocet v domácnosti. Jak ho využijeme?

Každá hospodyňka má ve své domácnosti několik skvělých pomocníků, po kterých sahá ve chvíli, kdy se chystá například uklízet. Zatímco někdo volí cestu chemických prostředků, jiní se nechávají inspirovat babskými radami čili tím, co používaly naše babičky dávno ve svém mládí. Jedním z těchto ostřílených a univerzálních pomocníků je i ocet, který opravdu není jenom kulinářskou přísadou. Možností, jak ho využít, je víc než dost. 

Bojovník proti vodnímu kameni 

Předně mluvíme o skvělém bojovníkovi proti vodnímu kameni. Ať už se vám tento zlořád uchytil v bubnu pračky, nebo v rychlovarné konvici, ocet si s tím poradí. Stačí vytvořit takzvaný octový roztok, který je směsicí kyselé tekutiny a vody, a buďto do něj napadenou sprchovou hlavici ponořit, nebo ho vylít do bubnu pračky a spustit program, nebo ho vyvařit ve zmiňované konvici, a to alespoň dvakrát. 

Na umývání podlah i kachliček 

Věděli jste, že ocet je dezinfekčním prostředkem? Taky je tak zapáchající, což už možná víme, proč. Opět se přidává do vody, se kterou se poté umyje podlaha, případně i okna, která zanechává hezky lesklá a opět bez jakýchkoli nečistot a bakterií. 

Ocet se při uklízení používá především na místech, kde si přejeme mít obzvlášť čisto. Těmito místnostmi máme na mysli například kuchyni, nebo toaletu či koupelnu. 

Proti zápachu z odtoku 

Když se v odtoku usadí zbytky z jídla, je logické, že začnou zapáchat. A s tímto také počítá i sám ocet, kterého i v tomto případě můžete povolat do boje. Stačí, když do odtoku nasypete jedlou sůl v kombinaci právě s kyselou tekutinou a je prakticky po starostech.  

Tedy, musíte ho nechat chvilku působit, teprve po pár minutách ho zalijte horkou vodou a následovně i studenou. 

Zdatná pomoc při mastnotě 

Závěrem stojí za zmínku ještě jedna věc, se kterou si ocet snadno poradí, a tou je mastnota. Ať už se nachází na sporáku, obkladech nebo třeba na spodní straně digestoře, ocet si s ní hravě poradí. Stačí jen omýt postižené místo třeba houbičkou, která bude octem nasáknutá. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *