Jak se starat o broskvoně na jaře a na podzim

Jak se starat o broskvoně na jaře a na podzim

V každém ovocném sadu se najde minimálně jedna broskvoň. Broskvoně se pěstují s velkou oblibou, vždyť přináší skvělé zdravé plody, které chutnají dětem i dospělým. Bohužel broskvoň je ostatně ovocný strom jako každý jiný, což znamená, že může podlehnout nejednomu onemocnění. Víte, jaké onemocnění nejvíce sužuje právě broskvoně? 

Největším strašákem broskvoní je takzvaná kadeřavost. Jedná se o vůbec nejnebezpečnější chorobu, která je způsobená mikroskopickou houbou zvanou puchýřnatka broskvoňová. Často se objevuje už přes zazimováním, na broskvoních pak přezimuje a při sedmi stupních Celsia se stává aktivní, kdy začíná tropit neplechu tak, že se dostává do šupin pupenů.  

Pokud je vaše broskvoň napadena, poznáte to snadno – po vyrašení je plocha listů o něco větší, objevují se n nich nepravidelné puchýře, které jsou zbarveny do červena nebo do žluta. Mnozí zahrádkáři svádí vinu na mšice, ale opravdu se v tomto případě jedná o kadeřavost, před kterou je možné broskvoně chránit kvalitní péčí na jaře a na podzim.  

Jak se o broskvoně starat na podzim 

Začněme nejdříve podzimem, prozraďme si, jak se o zmiňované ovocné stromy starat. Během podzimu je třeba broskvoň začít chránit před možnou nemocí, a to tak, že připravíte roztok Sulky. Postřikem pak ošetříte nejen větve jako takové, ale také kmen stromu. Postřik však nanášejte jen tehdy, kdy ještě nehrozí mrazy a kdy je počasí relativně suché. Při dešti by postřik neměl žádnou cenu.  

Jak se o broskvoně starat na jaře 

A jak o broskvoně pečovat na jaře? Až teploty vystoupají k deseti stupňům Celsia, začíná se s ochranou dalšími postřiky. Využívají se hlavně měďnaté fungicidy, které se mohou stříkat až do doby, kdy začínají rašit terminální pupeny a kdy se na šupinách začínají objevovat proužky. Poté už jsou postřiky zbytečné a bezcenné.  

One Comment

  • Broskev napsal:

    Dobrý den,už se asi nedá dělat nic když mám už strom napaden,skroucene listy a nake pupeny na nich.strom je asi tři roky starý.da se něco dělat.dekuji ta Radu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *