cibuloviny

Jak správně vysázet cibuloviny? Podzim je ideální měsíc na výsadbu

Každý podzim se nese ve znamení prací na zahradě. Kromě toho, že musíme shrabat listí, musíme také připravit mnohé rostliny k přezimování. Z oken mizí muškáty, ale nahrazují je například vřesy nebo chryzantémy. Kromě toho se také sází mnohé okrasné květiny, které se během zimního období ztotožní s půdou a na jaro nádherně vykvetou. Třetí roční období je ideální například pro výsadbu cibulovin. Prozraďme si, jak je správně vysázet, aby nám po dlouhé zimě krásně rostly a kvetly.

Kdy se cibuloviny vysazují? Stihnu to, než napadne sníh?

Cibuloviny se zpravidla vysazují na přelomu září a října. Ideální teplota půdy se pohybuje kolem deseti stupňů Celsia. Později, než v první polovině října, cibuloviny nesázejte, alespoň měsíc a půl se zakořeňují, aby je zima neskolila a nezničila.

Při výsadbě pamatujte na to, že jedna kytička jaro nedělá, proto vysázejte cibuloviny po menších skupinách. Ideální jsou skupiny po pěti kusech.

Vysazujte nepravidelně, ne do řádků

Abyste na jaře dosáhli krásného záhonu plného květin, doporučujeme nesázet cibuloviny do jednoho řádku. Raději je sázejte nepravidelně, například si na zemi rozhoďte semínka a nechte je na místě, kam dopadly.

Do mokré půdy nesaďte

Velký pozor si dávejte na půdu, do níž chcete cibuloviny vysázet. Pokud se totiž rozhodnete sázet do mokré půdy, cibuloviny se mohou poničit. Pokud však počasí nepřeje a neustále prší, ideální je vyhloubit jamku, do níž nasypete písek nebo jemný štěrk a následně do něj cibuloviny zasadíte.

Mějte u sebe pomocníka

Sázet cibuloviny nemusí být rozhodně zdlouhavé, pokud máte pomocníka. Tím je sázeč na cibuloviny, díky kterému jde práce rychle od ruky. Díky němu můžete vysazovat i několik cibulovin najednou, není navíc nutné převracovat půdu, tudíž je práce snazší, rychlejší a mnohdy také zábavnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *