Jak správně zazimovat balkonové květiny?

Jak správně zazimovat balkonové květiny? 

Na našich balkonech to začíná zét prázdnotou. Počasí se uchyluje k bodu mrazu, což znamená jediné – je načase zazimovat balkonové rostliny, které nám do současné doby zdobily každý kout venkovního posezení. Řada pěstitelů si však neví rady s tím, jak květiny zazimovat a v tomto tkví onen problém – rostliny vlivem ho trpí a dalšího jara se velmi často nedožívají. Jak to tedy udělat, abychom se tomuto scénáři vyhnuli? 

Letničky nemají šanci přežít 

U balkonových květin je důležité si uvědomit, že existují rostliny, které mají šanci přežít a které naopak šanci nemají. Například u letniček se ani nesnažte je jakkoli zachraňovat – už jenom z jejich označení vyplývá, jak dlouho s námi mají pobýt. Co se však vyplatí, tak jsou alespoň jejich semínka, která posbírejte. Můžete si v nadcházejícím období vypěstovat onu letničku znovu, ale od píky, jak se lidově říká.  

Pokud nezdobily váš balkon jenom letničky, ale také jiné rostliny, ty šanci na přežití mají. Například muškáty, gazánie, sporýše nebo nestařce či fuchsie jsou připraveny čelit změně stanoviště, aby na ně zimní mrazíky nemohly.  

Přezimování uvnitř příbytku nebo ochrana kořenů před mrazem 

Abyste se z balkonových rostlin radovali i v další sezoně, vyplatí se buďto je přezimovat uvnitř příbytku, nebo jejich kořeny ochránit před mrazem. V prvním případě jim najděte stanoviště, které bude odpovídat zhruba 10, maximálně patnácti stupňům Celsia. Rozhodně byste neměli rostlinu najednou dávat na příliš chladné místo či naopak na příliš teplé místo. Více jak dvacetistupňový rozdíl, který by přišel znenadání, by nemusela rostlina přežít.  

V případě, že rostliny chcete nechávat venku, v tomto případě byste se měli vynasnažit kořeny rostlin co nejvíce ochránit před mrazíky. Jako pomyslná deka může hezky posloužit obyčejné listí nebo posekaná tráva. V zimě se však vyvarujte tomu, aby byly rostliny na zemi. Chlad prochází nejen vrchní částí, ale také spodem.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *