Péče o trávník

Trávník je pýchou zahrady. Jak o něj pečovat, aby vypadal lépe než sousedův?

Trávník je pýchou zahrady. Když je suchý, nezelený, zahrada vypadá na první pohled jako neudržovaná, i když na ní roste hromada krásných květin. Vždy se ten hlavní dojem odvíjí od samotného trávníku, na který se zkrátka musí dbát, ať se děje, co se děje. Jenže mnozí lidé nevědí, jak na to.

Mnozí lidé jsou toho názoru, že nejdůležitější je péče o trávník na jaře, když se trávník probouzí z dlouhého zimního spánku. Jenže se jedná o mylnou domněnku, kterou je třeba zahnat. Péče o trávník začíná totiž už a podzim. Jen díky správní podzimní péči se hned na jaře dočkáte krásného zeleného, regenerovaného trávníku.

Jak se starat o trávník na podzim?

Než napadne první zimní sníh, je třeba trávník pokosit či posekat. V takovém stavu by měl trávník správně usínat. Ideální délka je maximálně pět centimetrů. Nesmíme zapomenout ani na pohrabání listí, které trávníku škodí. Apelovat musíme zejména na odhrabání listí, které je na trávníku už delší dobu. Pokud listí na trávníku necháme, koledujeme si o nehezký trávník plný hnědých skvrn, hniloby a také plísně, která se vytvořila díky zvýšené vlhkosti, za níž mohou už hnijící listy ze stromů.

I když se může zdát, že péče o trávník na podzim je poměrně těžká, složitá a zdlouhavá, existují pomocníčci, kteří s odklidem listí a jinými pracemi pomůžou. Pomoc nám nabízí například traktor (malý, zahradní) nebo případně sekačka se sběrným košem, s jejíž pomocí listy odstraníte cobydup.

Na jaře začínáme s vertikutací, vápněním a hnojením

Další velká péče o trávník přichází na jaro. Hned po roztání sněhu se začíná s vertikutací trávníku, což je proces, během kterého dojde k odstranění škodlivých látek z půdy (myslí se tím mechy nebo plísně) a k provzdušnění trávníku. Samozřejmě dojde také na vápnění, čímž se zamezuje budoucímu vzniku mechů, a následně na hnojení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *