Jak chránit dům před plísní?

Jak chránit dům před plísní?

S příchodem podzimních a zimních měsíců, při nichž se v domácnostech intenzivně topí, se řada lidí obává plísní. Plísně jsou nevítaní hosté, kteří nemají v interiéru, co dělat, přesto se do mnohých našich domovů přiženou a nemile nás překvapí. Jelikož plísně jsou zdraví škodlivé, je třeba vědět, co s nimi dělat nebo jak s nimi naložit. Mnozí lidé to však moc dobře, jak bojovat s plísněmi, jelikož plísně zavítají do jejich příbytků v pravidelných intervalech. Co však nevědí, je to, jak chránit svůj příbytek před vznikem plísní.  

Jelikož boj s plísněmi není nic snadného, nabízí se otázka, jak dům chránit před tímto nevítaným hostem. Prozradíme několik fíglů a rad, jak na to.  

Jak chránit dům před plísní 

  • Pravidelně větrejte, a to i v zimě. Plísně vznikají v místech, kde je vlhko, proto pravidelně větrejte a dodávejte do interiéru čerstvý vzduch.  
  • Začněte správně regulovat teplotu v bytě. Jak již bylo zmíněno, plísně vznikají v příliš vlhkých místech, proto se snažte vlhkosti v domě předcházet správnou regulací teploty.  
  • Samozřejmě nezapomínejte na pravidelné uklízení, bez toho to nejde. Nakupte vhodné čistící prostředky a minimálně jednou v týdnu svou domácnost pořádně pouklízejte.  
  • Pokud máte ve své domácnosti potraviny, které jsou napadené plísněmi, ihned je vyhoďte do popelnice nebo kontejneru. I plesnivý chleba nebo ovoce může způsobit plísně v interiéru.  
  • Kontrolujte pravidelně vlhkost v interiéru. Pomoct může zařízení na kontrolu vlhkosti. Vlhkost v domácnosti ovlivňuje leccos, ovlivňuje to množství květin, také sušení prádla nebo třeba vaření.  
  • Aby se plísně nevyskytly v místech, kde to nečekáte a nechcete, zkontrolujte těsnost krycích lišt, které překrývají spáry po obvodě okenních rámů a balkonových dveří. Případně je dotěsněte polyuretanovou pěnou.  
  • Neumísťujte nábytek těsně ke stěnám, i kolem nábytku by měl neustále proudit vzduch. Ideální je mezera kolem pěti centimetrů. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *