Jak vybrat povlečení?

Jak vybrat povlečení?

V ložnici trávíme až třetinu svého života, a to jenom spánkem. Je proto důležité, aby tato část dne byla co nejkvalitnější. Není to proto, abychom měli pocit z dostatečného životního naplnění, ale spíše proto, aby se upevnilo naše zdraví a zregeneroval organismus. Protože přesně k tomu v noci, kdy si necháváme něco krásného zdát děje. Pokud se budeme ustavičně budit, jestli naše noc bude spíše probděná, znatelně to pocítíme. Bohužel za dlouhé noci, kdy nám oči svítí jako baterky ve tmě, může často povlečení, které nesplňuje naše očekávání.  

Výběr povlečení se velice často podceňuje. Lidé mají tendenci sahat po tom prvním, které jim přijde pod ruku. Jeho složení jde už víceméně stranou. A to je samozřejmě špatně. Kvůli takovému přístupu si objednáme domů ložní prádlo, které nejen, že kouše, ale také na pyžamech zanechává nehezké chuchvalce.  

Nad výběrem povlečení tedy jen nemávněte rukou a dejte na naše rady, které vám prozradí, jak vybrat povlečení.  

Materiál je to nejdůležitější 

Vedle rozměrů je to nejdůležitější materiál. To je ostatně jedna z mála věcí, která vás musí při výběru povlečení zajímat. V současné době se povlečení vyrábí z: 

  • Bavlny 
  • Krepu 
  • Flanelu 
  • Saténu 
  • Lnu 
  • Mikrovlákna 

Bavlna se pyšní pevností a barevnou stálostí 

Bavlněné povlečení patří mezi nejoblíbenější, čemuž se nemůžeme divit. Jedná se o skvěle prodyšný materiál, který dokonale absorbuje pot, pyšní se pevností a také barevnou stálostí. Co ocení především alergici, tak že nezpůsobuje žádné alergické reakce.  

Krep se nemačká 

U bavlněného povlečení je však jedna nevýhoda, a sice tento typ ložního prádla se mačká. Zkrátka a dobře si musíte dát opravdu záležet při žehlení. Jestliže to však není vaše nejoblíbenější činnost, sáhněte po takovém prádle, které se nemačká, a tím je krep.  

Jedná se o materiál, který se pyšní dobrou izolací a také skvělou savostí. Dnes se nabízí v nežehlených úpravách, ale také se kombinuje s měkčenou bavlnou. Krepové oblečení je velice snadné na údržbu a pyšní se příjemnou hebkostí, kterou u ložního povlečení opravdu oceníte.  

Flanel je hřejivý 

V zimě však oceníme spíše flanelové povlečení, které se pyšní opravdu výjimečnou hřejivostí. Je na dotek velice příjemný, působí měkce a jemně. Ložní prádlo z tohoto materiálu může mít různé barvy, vzory, obrázky. Je tedy na vás, po kterém sáhnete.  

Saténové povlečení je hotový luxus 

Pokud si zakládáte na tom, aby vaše ložnice působila luxusním dojmem, musíte vsadit na satén. Je zapotřebí zmínit tu praktickou stránku, a sice je k dostání i v nežehlivé podobě, tudíž se opět vyhnete možná tolik neoblíbené činnosti.  

Satén je typický svými dlouhými česanými vlákny, které se uvnitř něj nachází. Možná si říkáte, že se při praní určitě polámou nebo pomačkají, ale opak je pravdou. Tento typ povlečení oceníte kdykoliv během roku, protože zatímco v zimě dokáže zahřát (a to velice rychle), v létě zase příjemně chladí.  

Len je oblíbený přírodní materiál 

Zakládáte si na ekologii a snažíte se jít ruku v ruce s přírodou? Pak vám nejspíše učaruje lněné povlečení, které je na první dotek opravdu jemné. Po první noci s ním strávené zjistíte, že je také velice přizpůsobivý. A alergici jistě ocení, že nepřitahuje prach čili předchází probděných a prokýchaným nocím.  

Len má zpravidla tendenci chladit, proto je to skvělá alternativa hlavně na léto, kdy hodnoty na teploměru dosahují rekordních částek.  

Mikrovlákno je pevné i praktické 

Náš seznam ukončíme mikrovláknem. Povlečení z tohoto materiálu je v posledních letech také velice vyhledávané, čemuž se opět nelze divit. Vyniká především svou pevností, ale také absorpčními vlastnostmi, což ocení nejen lidé, kteří se nadmíru potí.  

V praxi má podobné schopnosti jako satén. Zatímco v zimě pomáhá udržovat tělesnou teplotu, v létě dokáže skvěle ochladit, což se hodí zejména v parných letních dnech.  

DÁLE BY VÁS MOHLO ZAJÍMAT 

Jak vybrat koberec? 

Jak vybrat sedací vak? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *